Pro Android existují minimálně desetitisíce aplikací a každou chvíli přibývají nové. Kdo se v tom má vyznat? Jak si vybrat tu pravou? Níže je seznam aplikací, které používám a mohu doporučit. Záleží na tom, co člověk potřebuje a co od aplikací vyžaduje. Samozřejmě lze vždy hledat na Marketu a fórech...
Na úvod jen pro jistotu připomenu, že aplikace se do Androidu instalují pomocí tzv. Android Marketu (viz odkazy dole): mezi aplikacemi najdete Market a v něm můžete v klidu vyhledávat a instalovat nové programy. Ne všechny programy jsou dostupné pro všechny verze systému Android (můžete stále narazit na archaickou verzi 1.6 i ještě horkou novinku 3.1, je mezi nimi opravdu velký rozdíl...) a/nebo pro všechny telefony/tablety (např. z důvodu velikosti displeje, výkonu nebo různých specifik toho či ono hardware). Jinou možností instalace je stáhnout do telefonu soubor s příponou APK a poklikat na něj ve správci souborů (v Nastavení | Aplikace musíte povolit Neznámé zdroje). Nicméně drtivou většinu aplikací budete instalovat přes Market, který následně umožňuje i pohodlnou aktualizaci. Tož se podívejme na některé zajímavé aplikace. Omlouvám se za absenci snímků z aplikací, ale jejich pořízení není úplně triviální a nechtělo se mi s tím patlat.
Moje oblíbené programy
Záleží, co máte za telefon a co vám výrobce nadělil do základní výbavy. Jako majitel Samsungu jsem dostal (z těch užitečných věcí) Aldiko eBook, což je celkem dobrá čtečka elektronických knih (dobrou alternativou je např. FBReader), při práci s elektronickými knihami samozřejmě nelze zapomenout na Calibre, což je výborný správce elektronických knih do vašeho počítače zvládající všemožné konverze a spolupráce s čtečkami knih). Dále mi Samsung nadělil ThinkFree Office zvládající velice dobře čtení PDF a dokumentů Microsoft Office (včetně jejich základní editace a tvorby). Potom takové ty základní aplikace typu kalendáře, galerie, FM rádia a spoustu pitomostí. Mezi ty pitomosti se řadí i cosi nazvané Samsung Apps, kde jsem ale nenalezl naprosto nic užitečného. Krom toho to má nechutné licenční podmínky. Všechny aplikace uvedené níže jsou k dispozici zdarma, případně lze dokoupit rozšířenou verzi. Zatím jsem nic nekupoval a ani se k tomu nechystám.
- Adobe Reader snad netřeba představovat. Podobně jako originál známý z normálních počítačů je to poněkud neohrabaný a velký bumbrlíček, ale svou práci zvládá perfektně.
- OpeOffice Document umožňuje zobrazit dokumenty OpenOffice.org, které jinak v běžných kancelářských aplikacích na Androidu otevřít nejdou. Tedy jdou otevřít pomocí Google Docs nebo on-line konverze, ale to přeci jenom není tak pohodlné...
- Compass vám z telefonu udělá buzolu :-)
- Je k dispozici celá řada slovníků. Mohu doporučit ColorDict, slovníky Meriam-Webster a další překladové a výkladové slovníky od společnosti SlovoEd. Hodí se i Překladač (Google Translate), který ale na rozdíl od předchozích funguje jen on-line.
- Kromě Google Maps jsou k dispozici i Mapy.cz, které jsou podle mne mnohem lepší. Obě potřebují ke své funkci datové připojení (mapové podklady tahají průběžně z internetu). Z off-line navigací (mají vše v telefonu) jsem zkoušel Motonav, ty fungují dobře.
- AndFTP je jednoduchý (S)FTP klient. Dalšími dobrými správci souborů jsou AndroZip (slouží nejen k práci s archivy, má spoustu dalších funkcí, třeba zálohování nainstalovaných aplikací) nebo třeba Astrid, což už je dnes v podstatě komplex řady programů.
- Jako kecálek (pro chat) se mi nejvíce osvědčil imo. Je rychlý, nenáročný a zvládá prakticky všechny běžné protokoly. Další jsou např. Skype (je dost těžkopádné a ne všude funguje), ICQ (stejná hrůza jako na Windows, používejte raději imo) nebo AndChat (na IRC). Milovníci Jabberu (a ničeho jiného) asi ocení český produkt Jabbim.
- Na zálohování APN, SMS a hovorů používám APN Backup & Restore, Call Logs Backup & Restore a SMS Backup & Restore.
- B-Folders je celkem dobrá aplikace umožňující udělat si v telefonu malé šifrované úložiště (celý telefon šifrovat nelze).
- GDocs je klient pro Google Docs umožňující snadnou výměnu dat s Google serverem. Rozhodně lepší, než přístup k mobilní verzi Google Docs skrz webový prohlížeč. Umožňuje i např. pravidelnou synchronizaci.
- Kdo používá Google Reader (čtečka RSS), asi opět raději sáhne po aplikaci gReader než po přístupu k mobilní verzi skrz prohlížeč.
- Meteoservis je výborný přehled o počasí nejen nad ČR. Koho zajímají jen radarové snímky z ČR, nechť sáhne po CHMI.
- ConnectBot umožňuje připojení přes SSH k libovolnému UNIXovému serveru. Kdo netuší o čem je řeč, v životě to nebude potřebovat. :-)
- Nejen při cestování do méně rozvinutých zemí nepoužívajících jednotky SI se bude hodit ConvertPad, velmi šikovný konvertor všemožných jednotek.
- DroidStats ukazuje počet provolaných minut, napsaných SMS a stažených dat. Umožňuje i hlídat volné minuty/SMS/data. Prostě komplexní statistiky vašeho paušálu.
- Příznivci redakčního systému Drupal ocení Drupal Editor, což je jednoduchý XMLRPC klient. Na straně Drupalu (testováno s Drupalem 6) je potřeba mít zapnutý modul Blog Api. Drupal Editor umožňuje mnohem pohodlnější práci s příspěvky (nody) než by šlo skrz webový prohlížeč.
- TxtPad Lite je jediný alespoň trochu použitelný textový editor, co jsem pro Android našel. Nic převratného to není, ale lepší, než nic. Má i celkem dobrého jednoduchého správce souborů.
- Free SMS Sender je naprosto nepostradatelná aplikace umožňující pohodlně posílat SMS do všemožných českých i zahraničních sítí skrz webové brány, tedy zdarma. Je to velmi podobné jako psaní normálních SMS, jen na konci se stáhne obrázek, který musíte do pole pod něj opsat. Webová CAPTCHA SMS brány.
- GDocs Notepad je jednoduchý poznámkový blok, který poznámky synchronizuje do Google Docs -- mohou tak být snadno dostupné odkudkoliv.
- GTasks pracuje s úkoly v GMailu. Originální aplikace od Google k tomu kupodivu není. Jedna z mnoha nelogických nedodělávek ze strany Google.
- Kurzovní lístek ukazuje aktuální kurzy měn u různých českých bank.
- Lokola je další hezká malá česká aplikace, které zadáte polohu a hledaný objekt a ona najde všechny odpovídající objekty ve vašem okolí.
- Jedinou výhodou výchozího e-mailového klienta je podpora Microsoft Exchange. Jinak za moc nestojí. A pokud nepoužíváte GMail (považuji jej za velmi špatný, ale o tom jindy), je tu K-9 Mail. Je to plně funkční IMAP/POP3 e-mailový klient. Mezi ne úplně běžné funkce patří např. podpora identit odesílatele nebo GPG (pomocí aplikace APG). APG lze použít i k šifrování jednotlivých souborů.
- Výchozí webový prohlížeč mě také moc neoslovil. Google Chrome/Chromium nelze synchronizovat s Google Bookmarks (obecně to není nic moc služba) a ani jedno nelze (zatím nebo přijatelně jednoduše) synchronizovat s výchozím prohlížečem v Androidu. Dle mého soudu je dalekosáhle nejlepším dostupným prohlížečem pro Android Opera Mobile (na některých zařízeních bude k dispozici jen Opera Mini). Navíc lze Operu pomocí Opera Link synchronizovat s počítačem. K dispozici je i mobilní verze Mozilla Firefox (zvaná Fennec). Má plno funkcí, podobně jako normální verze, ale na Samsung Galaxy S je hrozně líná (a to jde o celkem výkonný stroj). Mezi výhody patří i snadná synchronizace pomocí Firefox Sync. Viz též synchronizace prohlížečů.
- Doodle je pohodlnější přístup (než pomocí prohlížeče a mobilní verze webu) ke známé stejnojmenné rozvrhovací službě.
- Pubtran je další naprosto nepostradatelná česká aplikace: snadný a pohodlný přístup k IDOSu s funkcemi jako uložení spojení do kalendáře apod. Ze stejného soudku se občas hodí i SMS jízdenka. Název aplikace mluví za vše.
- Songbird je velmi dobrý hudební přehrávač z dílny Mozilly známý i z osobních počítačů. Další docela dobré jsou WinAmp a MixZing. Na přehrávání videa je velmi dobrý mj. RockPlayer, ale co si budeme nalhávat, na video tyhle zařízení opravdu nejsou.
- System monitor dává přehled o věcech jako je obsazenost RAM, vytížení procesoru a zaplnění paměti.
- O používání aplikací typu Task Manager se vedou nekonečné spory. Umožňují zabíjet aplikace, které nepotřebujete a šetřit tak systémové prostředky. Ale zacházejte s tím opatrně, abyste si nezabíjeli budík a odešli ráno do práce... ;-) Má tzv. white list, což je seznam aplikací, které nikdy nebude zabíjet a black list, což jsou aplikace, které pravidelně zabíjí. Tam dejte pouze programy, u kterých opravdu nechcete, aby dlouhodobě běžely na pozadí.
- Terminal Emulator je přístup k normální příkazové řádce Linuxu. Ano, Android je Linux. Pro znalce příkazové řádky, nemáte-li k telefonu ROOTa, není to ono...
- Zlaté Stránky.cz snad netřeba představovat.
- Google Sky Map je celkem jednoduchý, ale dobře funkční prohlížeč hvězdné oblohy.
- Earth je malý bratříček od Google Earth známého z osobních počítačů.
- Antivirus z dílny AVG chrání uživatele před vlastní blbostí. Uživatel musí při instalaci aplikace schválit oprávnění, která daná aplikace vyžaduje. A když si je nepřečte, může se dost divit, co ta aplikace pak vyvádí...
- QR Droid pracuje s QR kódy, čárovými kódy a podobnými věcmi.
- Chybí-li vám hezké hodiny na plochu, zkuste Hero Night Clock Widget nebo nějakou podobnou aplikaci (Android Market zobrazuje podobné aplikace k právě prohlížené, což je celkem užitečná funkce).
- Základní widget ("prvek" na plochu) není nic převratného. Za vyzkoušení rozhodně stojí Agenda Widget umožňující v prakticky libovolné podobě zobrazit na ploše téměř libovolné kalendáře.
To by bylo tak zhruba vše. Časem možná doplním i něco dalšího. Klidně se ptejte v komentářích nebo mě upozorněte na další dobré aplikace. :-)
Zdroje informací, odkazy
- Android, domovská stránka celého projektu
- Android Market, lze se tam přihlásit pomocí Google účtu a mj. snadno instalovat programy z webu rovnou do telefonu
- Cyrket, komunitní varianta stránky výše. Nelze z ní přímo instalovat, ale lze procházet i aplikace pro Windows Phone a Palm
- Svět Androida, české novinky o tomto mobilním operačním systému
- Android fórum, základní místo, kde se na českém webu zeptat, když máte nějaký problém s Androidem
- Seriál o Androidu pro začátečníky na LinuxEXPRESu. Viz i příslušný tag. Jsou tam velmi zajímavé články.
- Pár mých ploch, původně pro Motorolu Milestone, ale není problém upravit velikost pro libovolný jiný telefon