Aplikace pro Android

Aplikace pro Android

Pro Android existují minimálně desetitisíce aplikací a každou chvíli přibývají nové. Kdo se v tom má vyznat? Jak si vybrat tu pravou? Níže je seznam aplikací, které používám a mohu doporučit. Záleží na tom, co člověk potřebuje a co od aplikací vyžaduje. Samozřejmě lze vždy hledat na Marketu a fórech...

Na úvod jen pro jistotu připomenu, že aplikace se do Androidu instalují pomocí tzv. Android Marketu (viz odkazy dole): mezi aplikacemi najdete Market a v něm můžete v klidu vyhledávat a instalovat nové programy. Ne všechny programy jsou dostupné pro všechny verze systému Android (můžete stále narazit na archaickou verzi 1.6 i ještě horkou novinku 3.1, je mezi nimi opravdu velký rozdíl...) a/nebo pro všechny telefony/tablety (např. z důvodu velikosti displeje, výkonu nebo různých specifik toho či ono hardware). Jinou možností instalace je stáhnout do telefonu soubor s příponou APK a poklikat na něj ve správci souborů (v Nastavení | Aplikace musíte povolit Neznámé zdroje). Nicméně drtivou většinu aplikací budete instalovat přes Market, který následně umožňuje i pohodlnou aktualizaci. Tož se podívejme na některé zajímavé aplikace. Omlouvám se za absenci snímků z aplikací, ale jejich pořízení není úplně triviální a nechtělo se mi s tím patlat.

Moje oblíbené programy

Záleží, co máte za telefon a co vám výrobce nadělil do základní výbavy. Jako majitel Samsungu jsem dostal (z těch užitečných věcí) Aldiko eBook, což je celkem dobrá čtečka elektronických knih (dobrou alternativou je např. FBReader), při práci s elektronickými knihami samozřejmě nelze zapomenout na Calibre, což je výborný správce elektronických knih do vašeho počítače zvládající všemožné konverze a spolupráce s čtečkami knih). Dále mi Samsung nadělil ThinkFree Office zvládající velice dobře čtení PDF a dokumentů Microsoft Office (včetně jejich základní editace a tvorby). Potom takové ty základní aplikace typu kalendáře, galerie, FM rádia a spoustu pitomostí. Mezi ty pitomosti se řadí i cosi nazvané Samsung Apps, kde jsem ale nenalezl naprosto nic užitečného. Krom toho to má nechutné licenční podmínky. Všechny aplikace uvedené níže jsou k dispozici zdarma, případně lze dokoupit rozšířenou verzi. Zatím jsem nic nekupoval a ani se k tomu nechystám.

To by bylo tak zhruba vše. Časem možná doplním i něco dalšího. Klidně se ptejte v komentářích nebo mě upozorněte na další dobré aplikace. :-)

Zdroje informací, odkazy

vojta
Články

Aplikace pro Android 2

Aplikace pro Android 2

Od mého přehledu aplikací pro Android uběhl už rok a za tu dobu došlo v nabídce k řadě změn. Takže píši seznam dalších aplikací, které používám. Nově nebo jako náhradu starších. V Androidu samotném také došlo k řadě změn. Např Android Market se změnil na Google Play. Každopádně doporučuji sledovat zprávy a občas i fórum, kde lze najít odpovědi na řadu otázek.

Existuje-li verze pro váš telefon nebo tablet a máte-li energii získat oprávnění roota a chvíli si s tím hrát, vřele doporučuji CyanogenMod. Je to neoficiální verze Androidu a je mnohem lepší, než verze upravené od jednotlivých výrobců. Neobsahuje zbytečné serepetičky a můžete si tam mnohem více věcí nastavit. Na druhou stranu to snadněji můžete rozbít. :-)

Teď už ale ty aplikace:

  • Budete-li potřebovat zjišťovat, proč váš oblíbený program nefunguje, jedna z možností, jak to zjistit je aLogcat, což je prohlížeč systémových záznamů.
  • AnySoft Keyboard je jedna z mnoha alternativních softwarových klávesnic. Pokud vám výchozí nevyhovuje, na výběr jich jsou mraky. K této jsou různé (nejen) jazykové balíčky. Např. pro češtinu můžete mít samostatnou řádku pro diakritiku a vybrat si mezi QWERTY/QWERTZ.
  • AppBrain ukazuje, jaké oprávnění vaše aplikace vyžadují. Možná se budete divit, co všechno jste povolili. Jednou z příjemných vlastností CyanogenModu je možnost odebrat aplikacím určitá konkrétní oprávnění.
  • Pokud telefon často používáte jako zdroj internetového připojení pro notebook pomocí USB kabelu, bude se hodit Auto USB Tethering. Po připojení kabelu se zeptá chcete-li sdílet připojení. Nic víc, ale ušetří to klikání v menu.
  • avast! je mobilní verze známého antiviru. Je vybavená i firewallem. Pokud vám nevyhovuje AVG, zkuste Avast.
  • BusyBox je v podstatě klasická příkazová řádka.
  • Calc&Graph je pokročilá vědecká kalkulačka.
  • Spousta médií (noviny, rozhlas i televize) mají svoje speciální aplikace. Výjimkou není ani Český rozhlas se stejnojmennou aplikací pro poslech internetového vysílání.
  • ČSOB SmartBanking je jednoduchá aplikace na ovládání bankovního účtu.
  • Drive je nástupce dokumentů Google.
  • Někteří výrobci dávají zdarma více či méně pokročilou kancelářskou sadu. Pokud ne, jednou z možností je Kingsoft Office. Stačí i neplacená verze.
  • PřF se rozhodla začít používat Google Apps. Pro přístup ke sdílenému adresáři slouží aplikace Lookup.
  • Můj Vodafone dává jednoduchý přehled o útratě u tohoto operátora.
  • ScienceDirect umožňuje jednoduchý přístup k vědeckým on-line zdrojům tohoto vydavatele.
  • Uživatelé Mendeley jistě ocení aplikaci Scholarley, kterýžto umožňuje oboustrannou synchronizaci většiny věcí s vašm on-line profilem i počítačem. Další podobnou aplikací je Droideley, ale ten se mi nepodařilo donutit ke spolupráci.
  • TM World Clock slouží k přehledu hodin v různých časových pásmech.
  • Touchqode je poměrně dobrý textový editor umožňující zvýrazňování syntaxe a další věci.
  • Wikipedie. Z názvu je asi jasné, co to je. :-)
  • Xotof je klient pro ovládání webové galerie Gallery (běží na ní i moje galerie).
  • Animated Analog Clock Widget je widget na plochu zobrazující hezké analogové hodiny s vteřinovou ručičkou.
vojta