Nasbírejte mi, prosím, kozlíky

Napsal uživatel vojta dne Út, 05/11/2010 - 18:58

Můj americký kolega mě požádal, zdali bych mu nenasbíral evropské zástupce čeledi Valerianaceae (řád Dipsacales), jde hlavně o rody Valeriana (ten je nejdůležitější), Belonanthus, Centranthus, Phyllactis, Valerianella a další. Pokud na svých cestách nějakého zástupce čeledi potkáte, seberte mi jej, prosím.

Metodika sběru

Je potřeba mít spíše víc druhů než tentýž druh opakovaně z různých lokalit. Cílem je mít sebrané pokud možno všechny zástupce čeledi z několika evropských lokalit. Na každé lokalitě je vhodné sebrat herbářovou položku (není podmínkou) a vzorky ze dvou až tří rostlin daného druhu. Sbírejte cca 10 cm2 listové plochy a vzorky od každého jedince dávejte do samostatného pytlíku se silikagelem (ten mohu dodat). Listy by měly být spíše mladší, zelené, nepoškozené, suché a čisté. Silikagel skladujte v suchu. Neměl by přijít do horka.

U každého vzorku uveďte datum, jméno sběratele, lokalitu (jméno místa, oblasti, stát apod.), souřadnice GPS a druhové jméno. To celé mi pak předejte a odměna vás nemine. :-) Nemáte-li GPS, popište, prosím, lokalitu dostatečně přesně, aby šly souřadnice později odečíst z mapy. Pokud nemůžete rostlinu určit do druhu, seberte, prosím, kvalitní herbářovou položku, aby to pak mohl udělat někdo jiný.