Prosba Učené společnosti k mladým

Napsal uživatel
vojta
dne
Čt, 01/24/2013 - 19:02

Učená společnost České republiky sdružuje řadu českých vědců a klade si za cíl šířit osvětu, vzdělání a zájem o vědu a být fórem, kde vědci mohou diskutovat aktuální problémy související např s financováním. Před nadcházející prezidentskou volbou vydala Prosbu k mladým, kterou apeluje na uváženou volbu.

Politika je věc veřejná a tak či onak jí "děláte" kdykoliv opustíte svůj byt nebo pracoviště a zapojíte se do okolního dění. Jakkoliv. Klidně i v nějaké neziskovce pomáhající někomu potřebnému. Demokracie potřebuje zájem o okolní dění, bez toho nemůže fungovat a sklouzne k totalitě. Nejhorší je lhostejnost následovaná nadáváním na všechno.


Komentář po volbách: Ze stránek Učené společnost výše odkazovaný text zmizel. Nevím proč, ale společnost tím každopádně zklamala. Chce-li hrát roli mj. morální autority, musí být konzistentnější v názorech a neprovádět takové přemety. Je to trapné. Zvlášť, když na to někdo odkáže jako na názor respektovaných osobností. Pro zájemce je text dostupný na UKáčku.

Hlavně jsem zklamán z výsledku. Po letech jsme mohli mít pořádného prezidenta, který není zločinec, nechová se jako hulvát, za kterého bychom se nemuseli stydět. Opravdového prezidenta, jehož výroky by měly hlavu a patu a za kterým by šlo stát. Místo toho budeme mít rádoby lidového opilce, lháře a odporného demagoga. Navíc dalšího ruského agenta (Aneb kampaň placená Lukoilem) obklopujícího se bývalými estébáky (Šlouf). "Naštěstí" je to všechno o něm dost dobře známo. Je to tedy svině, ale je naše. Alespoň že prezident nemá tolik pravomocí. I tak ale může, jak dokazuje Klaus, nadělat mnoho škody. Není mi jasné, proč někdo volí člověka, který lže, v debatách rozdává podpásovky a rozdmýchává nejodpornější nacionalistické pudy. Ne. To také nebude můj prezident. Asi to dost lidí vidí podobně, viz třeba blog Jana Veselého.

Články