Přejít k hlavnímu obsahu
Domů
Vojtěch Zeisek

Hlavní navigace

  • Domů
  • Articles
  • Fotogalerie
  • CV
  • Kontakt
Nástroje
  • Hledat
  • Archiv
  • Slovník

Drobečková navigace

  1. Domů

Od HTML po CMS (RS)

Od vojta , 4 Leden, 2007

Původně jsem stránky psal jen ručně v HTML, pouze s použitím jednoduchých textových editorů. To ale od určitého rozsahu začíná být dosti nepohodlné. Krom toho, když člověk potřebuje něco složitějšího, stojí před zásadní otázkou: "Stojí mi to za to, abych se to učil programovat (v PHP,...)?". Moje odpověď byla NE. Proto jsem se rozhodl začít pracovat v Drupalu. Je to komplexní, tzv. redakční systém neboli systém na správu obsahu. V podstatě mi umožňuje udělat složité věci jednoduše, protože už to někdo tisíckrát schopnější připravil místo mé maličkosti. Geniální. O Drupalu píši v jiném příspěvku, zde zmíním spíše svou práci s klasickým HTML na školních webech.

Pár slov o stránkách

Pokud vám nevyhovuje velikost písma, zkuste podržet klávesu Ctrl a zatočit kolečkem myši. Pokud nemáte nějakou vadnou verzi MS IE, písmo by mělo začít měnit velikost. Stránky testuji v prohlížečíchMozilla Firefox, Konqueror ze sady KDE pro Linux a Opera. Snažím se používat jen standartní věci, takže by to mělo bez potíží chodit i v MS IE. Ale u toho uděsného programu člověk nikdy neví... Stránky bez potíží fungují i v textovém prohlížeči Links, ale to jen na okraj. Jako prevenci před rozzuřenýma maily krátce vysvětlím, proč považuji MS IE za špatný program:

  1. MS IE nedodržuje obecné standarty a specifikace pro zobrazování webových stránek. Díky tomu je pro tvůrce webu těžké vyladit stránky pro víc prohlížečů: Pro standartní prohlížeče a pro MS IE. Jen to přidělává práci tvůrcům webu.
  2. Je tam hodně bezpečnostních děr a v momentě, kdy máte nepříliš bezpečný prohlížeč a práva administrátora (typicky na vlastních XP), už jen prohlížeč, který není integrovaný do systému je bezpečnostní plus. U Visty s IE 7 by situace měla teoreticky být lepší a u Linuxu tento problém prakticky nehrozí.
  3. Zvláště Firefox a Opera mají mnohem lepší uživatelské rozhraní. Firefox má navíc velice kvalitní systém práci s doplňky (Nástroje | Doplňky), které základní program v mnohém rozšiřují. Např. o skvělé filtrování reklamy. O těch také napíšu podrobněji jindy.
  4. Mozilla Firefox (Opera ne) a prohlížeče Linuxu jsou open-source: jejich zdrojový kód je pod "veřejnou kontrolou" programátorů, která zajišťuje vysokou kvalitu, bezpečnost a rychlé odstraňování chyb. U MS IE je nemálo chyb odstraněno zastaráním po letech.
  5. Důkazem problémů s IE budiž, že spousta webových stránek, ale i šablony vzhledu pro Drupal obsahují běžně dvě CSS, z nichž jedno obsahuje opravy známých zobrazovacích chyb MS IE.

O všem lze polemizovat, ale mnoho odborníků mi jistě dá za pravdu.

Servery

Na školním serveru má každý zaměstnanec nebo student prostor pro webové stránky. Adresa je http://web.natur.cuni.cz/~uzivatelske_jmeno, kde uzivatelske_jmeno je stejné jako uživatelské jméno pro školní e-mail (nalevo od @). Pokud nevíte, kde je na klávesnici ~, zkuste pravý ALT + A anebo místo ~ napsat %7E. Přihlásit k serveru se lze pomocí SSH nebo např. pomocí programů WinSCP nebo Free Commander. Potom můžete do složky public_html nakopírovat svůj výtvor. Prostor je zde jenom asi 20 MB, což není mnoho, ale je to bez reklam, spolehlivé a s kvalitním zázemím. Pro více informací doporučuji navštívit stránky CITu a případně se obrátit na jeho pracovníky. Přehled informací naleznete též na na studentských stránkách: http://web.natur.cuni.cz/student/.

Zdroje informací

www.jakpsatweb.cz Většinu věcí potřebných k tvorbě stránek jsem se naučil za pomoci serveru http://www.jakpsatweb.cz/, kterýžto si dovoluji doporučiti vaší pozornosti. V nemalé míře je dobrým zdrojem informací studium zdrojových kódů cizích stránek, kteroužto metodu rozhodně doporučuji. A v neposlední řadě hodně pomůže práce s inteligentními programy, které napoví a pomohou.

Software

Veškerý software použitý ke tvorbě stránek je zdarma volně dostupný a šiřitelný a open-source, což garantuje jeho vysokou kvalitu a spolehlivost (je pod "veřejnou kontrolou" a všechny chyby jsou rychle odstraňovány). Vše je snadno dostupné a dobře se s tím pracuje. K psaní stránek používám výhradně strukturní HTML editory, které upravují přímo výsledný kód stránek, ale práci se snaží v mnohém usnadňovat. Pomáhají s psaním jednotlivých příkazů, nabízejí možnosti a i jinak práci všemožně ulehčují. Člověk tak má naprostou kontrolu nad výslednou strukturou stránek a zároveň je jejich tvorba velice pohodlná. Mým nejoblíbenějším editorem je Quanta Plus, která je součástí sady KDE, což je kompletní grafické uživatelské prostředí pro Linux, mnohem lepší než všechno z dílny Microsoftu. Pro nastavení stylu používám externí CSS stylesheet, který si můžete prohlédnout, stejně jako starou kostru stránek. Samotný text nestačí. K editaci grafiky používám nejčastěji poloprofesionální editor GIMP. Dále hojně využívám sadu nástrojů ImageMagick a opět nástroje z prostředí KDE. Pro generován fotoalb používám nejčastěji nástroje z prostředí KDE a zvláště perlový skript Album. Všechny použité programy jsou dostupné pro Linux. Pro Mac by bylo nutné nainstalovat celý Linux ma Macový počítač. GIMP a Album jsou dostupné pro Linux, Windows i Mac. Verze KDE pro Windows je již tak k dispozici, ale zatím spíše na experimentování.

 

Článek o Drupalu

Články
Drupal
Linux (a jiný software)
Web
  • Přidat komentář
  • Czech Czech
  • English English

Proč používat Linux

openSUSE.org

Průvodce Linuxem

KDE - K Desktop Environment

openSUSE GNU/Linux

ORCID iD iconhttps://orcid.org/0000-0003-3481-9367

ResearchID/Publons

GitHub Logo, https://github.com/V-Z

Hlavní RSS kanál a mapa stránek s přehledem kanálů.

Menu uživatelského účtu

  • Přihlásit se

Licence Creative Commons

Dílo dílo, jehož autorem je Vojtěch Zeisek, podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Neužívejte komerčně-Nezpracovávejte 4.0 Mezinárodní.

Patička

  • Kontakt
  • Soukromí na tomto webu
Powered by Drupal