Vylepšení OpenOffice

Napsal uživatel
vojta
dne
Pá, 01/16/2009 - 15:31

OpenOffice.org je rozšířený kancelářský balík, který statně konkuruje MS Office. Relativně málo lidí však ví, že si jeho funkcionalitu může rozšířit pomocí tzv. doplňků. V libovolném programu ze sady OpenOffice vstupte do menu Nástroje a vyberte položku Správce rozšíření. Menu Nástroje Objeví se okno Správce rozšíření, pomocí kterého můžete vaše doplnky spravovat. Tlačítkem Přidat přidáte doplněk, který jste si již před tím uložili do počítače (v podobě např. archivu ZIP, PKG, OXT, ...). Tlačítko Zkontrolovat aktualizace... hledá novější verze doplnků instalovaných z internetu. Okno správce rozšíření Modrý odkaz vlevo vede na stránku http://extensions.services.openoffice.org/ kde můžete volně procházet dostupná rozšíření. Když se vám nějaké zalíbí, uložíte si jej na disk a tlačítkem Přidat v okně Správe rozšíření jej přidáte do svého OpenOffice. Velice často musíte OpenOffice restartovat, aby se nové rozšíření načetlo. O případných problémech si lze popovídat na oficiálním foru (anglicky), anebo na menším českém foru.

Moje oblíbená rozšíření

Pokud používáte Linux, nástroje na kontrolu češtiny se automaticky nainstalovaly s celým kancelářským balíkem. Pro Windows si musíte stáhnout slovníky a nainstalovat je postupem výše. Pro český jazyk je velice užitečným rozšířením Vlnka, která do textu přidává nezlomitelné mezery. Z nějakého záhadného důvodu není na hlavním serveru spolu s dalšími rozšířeními, ale válí se na českých stránkách. Název rozšíření pochází z LaTeXu, kde se ve zdrojovém kódu takto tato mezera označuje. Tvorba nezlomitelných mezer s Vlnkou Uživatelé statistického balíku R jistě ocení možnost spouštět R přímo z OpenOffice.org Calc pomocí doplňku R4Calc (Doporučuji si před použitím přečíst návod!). Menu R4Calc Kdyby někdo znal další zajímavé rozšíření, dejte vědět.

Další podobné a odvozené projekty

OpenOffice není zdaleka jediný zdarma dostupný kancelářský balík, i když je asi nejznámější. Novell není spokojen s jeho vývojem, a tak distribuuje vlastní verzi. Je to v podstatě originální OpenOffice.org s řadou zajímavých rozšíření. Je běžnou částí řady linuxových distribucí (uživatel rozdíl od pohledu nepozná), uživatelé Windows si mohou postahovat jednotlivá rozšíření anebo rovnou produkt od Novellu. Trochu podobnou cestou jde i známá česká firma vyvíjející kancelářské aplikace, Software 602, která nabízí svou vlastní vylepšenou edici OpenOffice. Také lze sáhnout po StarOffice od SUNu (původní autor a sponzor OpenOffice, Javy, ...), který nabízí oba kancelářské balíky zdarma i za peníze (s řadou vylepšení). Vlastní cestou jde KOffice, což je kancelářský balík pevně spjatý s linuxovým grafickým prostředím KDE. Současně dostupná řada 1.6 přemírou funkcí neoplývá, ale připravovaná verze 2 vypadá mnohem zajímavěji. Jeho silnou stránkou krom toho je skvělá integrace s ostatními aplikacemi ze sady KDE. Uvidíme, co přinese nová verze.