Mozilla Firefox je sám o sobě špičkový prohlížeč. Ale nebyl by tak úspěšný kdyby k němu nebylo k dispozici tisíce doplňků, díky kterým si jej každý může přizpůsobit svým představám. Jejich nastavení najdete v nabídce Nástroje | Správce doplňků Na druhou stranu jejich potenciálu většina lidí nevyužívá, což je velká škoda. Každá mince má dvě strany: nepříjemné je, že velké množství doplňku může Firefox zpomalit a s příchodem nové verze Firefoxu si uživatel někdy musí počkat na novou verzi svého oblíbeného doplňku. Níže představím své oblíbené doplňky, které používám.
Nejde jen o zlepšování funkčnosti, k dispozici je samozřejmě i nespočetně témat vzhledu. Oxygen, aby Firefox pěkně zapadl do grafického prostředí KDE.
Pro uživatele KDE existují i další zajímavá rozšíření. Drobné doplňky známe hlavně uživatelům Konqueroru přináší Konquefox. Hezký je i doplněk PlasmaNotify, který integruje hlášení Firefoxu (např. o stažení souboru) do Plasmy, takže pak vypadají stejně jako u běžných aplikací. Uživatelé openSUSE mají k dispozici malý balíček openSUSE Firefox Extensions, který zlepšuje integraci Firefoxu do systému. Dále je k dispozici balík umožňující ve Firefoxu používat normální souborové dialogy známé z KDE.
Líbí se mi nabídka oblíbených stránek při spuštění Opery, ale má to na mě málo konfiguračních voleb. Proto jsem sáhl po doplňku Fast Dial. Stránek tam můžete mít uvedených kolik chcete. Viz obrázek níže.
Do základní výbavy zcela rozhodně patří AdblockPlus, což je asi nejlepší dostupný filtr reklam. Snadno umožňuje blokovat reklamní obrázky z celých domén nebo jen konkrétních adres. Samozřejmostí jsou zástupné znaky typu hvězdičky. Je pravda, že z některých webů pak mnoho nezbude, ale to zas vypovídá něco o jejich obsahu. :-) Podobně zásadní je Flashblock, díky němu místo hnusné flashové reklamy uvidíte jen malé tlačítko pro spuštění. Spustit (třeba na Youtube) to lze vždycky. Do stejné rodiny patří i NoScript, který spolehlivě vypíná všemožné skripty nejen reklamních webů, ale i sledovacích služeb typu Google Analytics.
Pokud využíváte proxy, bude se vám hodit FoxyProxy. Umožňuje jak jednoduché přepínání mezi stavem bez proxy a proxy sítěmi, tak např. nastavení automatického používání proxy pro určité adresy. Běžně se ovládá kliknutím na "FoxyProxy" ve stavové liště vpravo dole. Má obrovské množství konfiguračních možností, ale většina lidí si asi vystačí se základem.
Mezi doplňky je k dispozici i řada užitečných drobností. Např. It's all text, kterýžto obvykle (podle nastavení) do pravého dolního rohu textového pole (např. pro psaní článku na webu) vloží malou ikonku, na kterou když kliknete, tak můžete text upravovat v libovolném externím editoru, kde si např. můžete zvýraznit syntax (při psaní HTML) a i jinak je to pohodlnější než malinkaté okénko v prohlížeči.
Hezký doplněk je i Flagfox, který na určené místo (podle nastavení -- typicky do stavové lišty dole nebo do adresního řádku) přidá ikonku s vlaječkou podle toho, kde se fyzicky nachází server, jehož obsah si právě prohlížíte. Po kliknutí na vlaječku se pak dozvíte mnohem více informací o daném serveru a jeho umístění.
Existuje i řada doplňků pro práci s hesly a zálohování. Takovým jednoduchým je Password Exporter umožňující prostě vyexportovat a opět naexportovat uložená hesla. Ideální např. potřebujete-li jednorázově přenést hesla z jednoho počítače na druhý. Velmi zajímavě (hlavně pro uživatele KDE) vypadá Firefox addon for kwallet (KDE Wallet password integration) umožňující sdílet hesla mezi KWallet (standardní správce všech hesel v KDE) a Firefoxem.
Velmi pokročilé možnosti synchronizace umožňuje Weave Sync, který dovede mezi dvěma nezávislými prohlížeči Firefox synchronizovat (podle volby uživatele) záložky, historii, cookies, hesla apod. Data se přenáší zašifrovaná a jsou uložená na serveru Mozilly. Podobný velmi zajímavý projekt je Xmarks, který umožňuje synchronizovat data mezi Firefoxem, Chrome/Chromiem, Safari a Internet Explorerem. Podpora se pro jednotlivé prohlížeče liší (u některých lze synchronizovat jen záložky, jindy skoro vše). Ve vývoji je i verze tohoto rozšíření, kterou si uživatel bude moci instalovat na vlastní server a nevyužívat tak (nedůvěryhodný?) server soukromé firmy.
Zapomínat nelze ani na "vrozené" schopnosti Firefoxu. Velmi užitečná je např. kontrola pravopisu (podle doinstalovaných jazykových balíčků), kterou nastavíte prostě kliknutím pravým tlačítkem myši do textového pole a vyberete jazyk, ve kterém píšete. Na Linuxu to funguje v pohodě, na Windows s tím, pokud vím, byly nějaké potíže. Ono pravé tlačítko myši dokáže vyvolat i jiné zajímavé volby. :-)
To je konec krátkého exkurzu do obrovských možností tohoto špičkového prohlížeče. Každý, kdo trochu zapátrá může najít spoustu dalších zajímavých doplňků a možností.