Oracle VirtualBox je velmi populární, jednoduchý a efektivní virtualizátor. Můžete tak mít spuštěn svůj oblíbený operační systém (Linux, samozřejmě;-) a v rámci něho vám poběží libovolný jiný operační systém. Ideální na testování všeho druhu nebo když potřebujete spustit nějakou aplikace, ktrerá ve vašem oblíbeném systému prostě neběží. Virtualizačních nástrojů je celá řada, já v následujícím textu stručně popíši instalaci Oracle VirtualBoxu 3.2 na openSUSE 11.3. Na ostatních (Linuxových) systémech to bude velmi podobné.
VirtualBox je k dispozici v čisté open-source (OSS) verzi, které ale chybí některé funkce (např. podpora USB) nebo verze přímo od Oracle (dříve Sunu), kterážto je pro domácí použití zdarma. Výkon bude záviset na to, jestli váš procesor podporuje virtualizační instrukce, jak je rychlý a jak velkou máte RAM.
Postup instalace
- Přidejte si repozitář pro vaši distribuci, v tomto případě http://download.virtualbox.org/virtualbox/rpm/opensuse/11.3 (YaST | Software | Správa repozitářů), viz též http://www.virtualbox.org/wiki/Linux_Downloads
- Nainstalujte si balík se zdrojovými kódy jádra (s odpovídajícím závislostmi), v tomto případě kernel-source
- V příkazové řádce spusťte příkaz sudo /etc/init.d/vboxdrv setup Měl by nainstalovat potřebný jaderný modul.
- Nyní můžete VirtualBox spustit pod uživatelem root. Pokud jej chcete spustit i pod běžným uživatelem, musíte jej přidat do skupiny vboxusers (YaST | Bezpečnost a uživatelé | Uživatelé a skupiny a upravit patřičného uživatele).
- Odhaste se a znovu se přihlaste. VirtualBox by nyní měl v pohodě fungovat pro všechny členy skupiny vboxusers. Příjemnou zábavu. :-)
- V případě potíží doporučuji hledat pomoc na VirtualBoxu, openSUSE (fórum a wiki) a zeptat se strejdy Googla.
VirtualBox je velmi jednoduchý a má hezké grafické rozhraní, takže technicky alespoň trochu zdatným uživatelům by nemělo dělat problém se v něm rychle zorientovat. Ale nicméně nezapomínejme na dokumentaci.