Vlasta Ott, šéfredaktor LinuxEXPRESu před pár dny přišel s myšlenkou tvorby článku, který by shrnoval ty nejzajímavější a největší linuxové události roku 2009. Před koncem roku to není nic neobvyklého. Na konferenci autorů linuxových portálů Liberixu se o tom rozvíjí zajímavá debata. Tak zajímavá, že bych o ní rád napsal něco veřejného. Takovou malou úvahu.
Úvodní idea byla jednoduchá: vybrat pár událostí typu "která velká instituce začala letos používat Linux", které projekty udělaly letos velký pokrok a která distribuce je letos nejpovedenější. Nepříliš překvapivě navrhl Mandrivu, kterou sám používá (což samozřejmě nesnižuje její kvality, letošní vydání se prý mimořádně povedlo). Hlasy hájící Ubuntu na sebe nenechaly dlouho čekat. To je přeci nejlepší. :-) Vydání z letošního podzimu je obecně hodnoceno velmi vysoko. To už snad ani nemá cenu psát, že letošní openSUSE také rozhodně není špatné a že i KDE je stále lepší... Ale co když se na to pokusím nazírat poněkud z odstupu - ne jako linuxák, ale jako normální člověk (dovedu-li to ještě:-)?
Upřímně řečeno, to, že nějaká neznámá linuxová distribuce nebo nějaká úchvatná technologie konečně dospěla do stadia (super)použitelnosti je sice hezké nebo získala funkci, před kterou konkurence bledne závistí, ale je to, řekl bych, poněkud buřt. Chceme-li se (my jako linuxáci) něčím chlubit, pak jsou to hlavně velké projekty veřejné správy, samosprávy, státních organizací, škol i (velkých) firem, kde se používá Linux. Pravidelně o podobných věcech informuje např. seriál Dva týdny s Linuxem ukazující mj. nasazení Linuxu v opravdu velkých organizacích. Žabomyší války o to, která distribuce je letošní Miss Dokonalost jsou poněkud zbytečné. Je to jako se ptát chlapů v hospodě, který fotbalový tým nebo čí žena je nejlepší. Neshodnou se. Chceme ukázat, že to je špičkový systém pro každou příležitost včetně nejnáročnějších aplikací? Nebo chceme machrovat termíny, kterým půlka lidí buď nerozumí nebo jim jsou putna?
No, i když... pro koho to má být? Pakliže pro linuxové nadšence, skutečně můžeme na standardním průměrném PC měřit rychlost bootu a na standardizovaném uživateli použitelnost třeba KDE4 (to mi přijde zajímavější, ale nějak se to neděje...), ale má-li to být čitelné i pro poněkud širší veřejnost a hlavně, reklama, vlastně, seriózní informace, musí to ukazovat možná něco trochu jiného, než jsme běžně zvyklí... Ujasněme si, prosím, nejprve cílovou skupinu: z toho nám vyplynou požadavky na sdělení, které dané lidi nejvíc osloví.
Co se týče distribucí, nejméně mi věci padaly na serveru s Debianem Lenny, ale s tím jejich bugem (=geniálním patchem) na suhosin PHP jsem si také užil svoje... Údajná bezpečnostní oprava PHP způsobuje občasné zátuhy MySQL. Mandrivu neznám a nějak mě nenapadá, proč by měla být tak skvělá, co se jí letos povedlo úžasného. Přes svůj odpor ke GTK hodnotím poslední Ubuntu celkem dobře. I když upgrade na Asusu EEE 701 byl porod (inu, 4 GB disk, na něm je fakt problém se otočit...), ale na mém postarším Aceru Aspire se chová vzorně. Až na to, že mě osobně děsně štvou věci, které si myslí, že ví, co je pro mě nejlepší a zarputile se brání snaze si něco nechat nastavit.
Konfigurační možnosti openSUSE / KDE a Ubuntu / GNOME - respektive snadnost přístupu k nim - jsou prostě řádově někde jinde. Na druhou stranu musím říci, že máma zvládla práci s Ubuntu hravě během pár minut (tedy na její poměry), v zásadě stejně dobře jako před tím starší openSUSE s KDE3, což znamená, abych tak řekl, že oba systémy prošly výše zmíněným testem na jedničku. Nicméně Ubuntu vykročilo i směrem, který se mi nelíbí.
Chápu, že chtějí vydělávat, ale to nové software center je v jistém smyslu zvrácené: open-source software není o tom, že to je zdarma, ale že to je svobodné. Cožpak už v Canonicalu zapomněli, co říká ta alegorie s pivem a svobodou řeči? Svobodný software není jako pivo zdarma, ale jako svoboda projevu. Na zmíněném programu mi vadí hlavně to, že zásadní informace, kterou sděluje je cena (u drtivé většiny nulová). Jinak nepřináší nic navíc, Kdyby jen prostě nabízel ke koupi komerční software pro Linux, bylo by to skvělé. Takhle je to míchání jablek s hruškami. Diskuze kolem chyby-nechyby v R také nevěští nic dobrého (Proč, k čertu, R vyzývá k instalaci něčeho, co nepřináší prakticky nic navíc?). Nezbývá než doufat, že to byl jen hloupý přehmat a nebude se opakovat. I mistr tesař se občas utne... No, ale jinak to šlape skvěle. Zhruba stejně jako openSUSE 11.2 na jiných strojích. ;-)
Při srovnání s poněkud nepovedenou předchozí verzí openSUSE vychází 11.2 více než dobře, ale pořád to není to pravé superdokonalé. To až 11.3... :-D
To mě, mimochodem, u některých OSS projektů poslední dobou poněkud štve: tohle je jen přechodné stadium rozdělanosti, příště už to bude opravdu plně fungovat. Ale to "příště" se pořád a dokola odkládá... Viz KDE4 nebo různé vychytávky v distribucích, povětšinou nějak se týkající hardware...
A co Fedora? Ta bývá nabitá těmi nejlepšími technickými novinkami. Ale o ní toho moc nevím... Docela by mě zajímalo Kubuntu, ale jestli je ve stejném stavu, jako když jsem ho za trest vyhostil ze svých strojů, tak není o co stát... Vyznačovalo se hlavně maximální možnou nepropojeností mezi systémem a KDE, což prakticky znemožňovalo jakékoliv nastavení... Nicméně doufám, že se zlepšilo.
Ale na konec musím říci, že bych situaci neviděl ani zdaleka tak kriticky jak se může jevit. Když jsem nedávno zažil rekonstrukci sítě, kde klienti byli MS Windows XP a doménový server MS Server 2008, ještě teď je to jako noční můra. To by ale bylo na delší hrůzostrašné vyprávění. I když Linux má spoustu chyb, alespoň mohu ovlivnit jejich řešení a jeho vývoj k obrazu svému. Navíc mám k dispozici takřka nekonečnou nabídku, z níž si vybere každý. Krom toho je to pořád mnohem lepší, než nejmenované společnosti vynikající spíš kvalitou marketingu než produktů... V případě Windows mi nezbývá než si vzít studený obklad a jít se opít nebo tak něco. Je to prostě děs. U Linuxu si vždy najdu co potřebuji.
Ave Tux a úvahy je konec. Co vy na to?